تبلیغات
فراخبر - ماجرای مصوبه مجلس در باره بانک مرکزی
فراخبر
سیاسی ، اجتماعی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ماجرای مصوبه مجلس در باره بانک مرکزی

 اساس مصوبه جدید مجلس انتخاب مدیرعامل و هیئت مدیره بانک‌های دولتی پس از صدور مجوز صلاحیت حرفه‌ای آنان از سوی بانک مرکزی امکان‌پذیر است.

به گزارش  فراخبر به نقل از  جهان، بر اساس مصوبه جدید مجلس انتخاب مدیرعامل و هیئت مدیره بانک‌های دولتی پس از صدور مجوز صلاحیت حرفه‌ای آنان از سوی بانک مرکزی امکان‌پذیر است. بر این اساس، این افراد باید حداقل دارای دانش‌نامه کارشناسی مرتبط باشند و دو سوم اعضای هیئت مدیره نیز باید حداقل 10 سال سابقه کاری در نظام بانکی داشته باشند.

این مصوبه که با پیشنهاد محمدرضا باهنر و رای موافق اکثریت مجلس در جریان بررسی برنامه پنجم توسعه تصویب شد، شرایط را برای تداوم اصلاحات اقتصادی در کشور مهیا می کند.

در پیشنهاد باهنر که به اصلاح ماده 80 برنامه پنجم توسعه مربوط می شود مجمع عمومی بانک مرکزی از 11 عضو تشکیل می شود که هر کدام از اعضا 10 سال و فقط برای یک دوره انتخاب می شوند.

یکی از نکات قابل توجه در این ماده پیشنهادی وجود 7 اقتصاددان در ترکیب اعضای مجمع عمومی است، که این اقتصاددان ها با داشتن حداقل 15 سال سابقه و تفحص فعالیت پولی و بانکی از سوی رئیس جمهور معرفی شده و با رای اکثریت نمایندگان می توانند در این مجمع عضو شوند.

این پیشنهاد همچنین مخالفانی نیز داشت که بهمنی به عنوان نماینده دولت و رئیس کنونی بانک مرکزی ازجمله آنان بود که در مخالفت با این پیشنهاد به عنوان نماینده دولت گفت: ‌این پیشنهاد، استقلال بانک مرکزی را خدشه دار خواهد کرد و ورود 7 نفر از بخش خصوصی در برابر 4 نفر نماینده دولت در این مجمع به صلاح اقتصاد و کشور نیست.

لاریجانی در پاسخ به این مخالفت بهمنی در تذکری یادآور شد که این افراد نمایندگان بخش خصوصی نیستند و اقتصاددان های با تجربه ای هستند که توسط دولت معرفی و توسط مجلس تایید می شوند.

طبق مصوبه مجلس مجمع عمومی بانک مرکزی از 11 عضو تشکیل می شود که طول مدت انتصاب هر کدام از اعضا 10 سال و فقط برای یک دوره با ترکیب زیر انتخاب می شود: وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، دادستان کل کشور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و 7 نفر اقتصاددان که حداقل 15 سال سابقه و تخصص فعالیت پولی و بانکی داشته باشند.

بر این اساس رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی، توسط اعضا مجمع عمومی بانک تعیین و با حکم رئیس مجمع عمومی و تنفیذ رئیس جمهوری اسلامی ایران برای مدت 7 سال به این سمت ها منصوب می شوند. انتخاب مجدد رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی فقط برای یکبار مجاز است. اعضای مجمع نمی توانند فردی را از بین خود برای این دو سمت انتخاب کنند.

این در حالی است که طبق قانون فعلی مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متشكل است از رئیس جمهور (ریاست مجمع)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزیر بازرگانی و یک نفر از وزرا به انتخاب هیأت وزیران.

بر اساس این قانون رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رئیس جمهور و بعد از تائید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رئیس جمهور منصوب می‌گردد.

درباره وبلاگ

اخبار مهم و سیاسی روز
مدیر وبلاگ : غلام مهدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان